Лиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леиш
Contae Laoise
Грб на Леиш
Местоположба
center Леиш на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Портлиш
Рег. табл.: LS
Површина: 1719 км2
Население (2006) 69,012
Мреж. место: www.laois.ie

Леиш (Contae Laoise на ирски и County Laois, Laoighis или Leix) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Сместена е во централниот дел на земјата и со своите 1.719 км2 има 69.012 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]