Типерери (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Типерери
Contae Thiobraid Árann
County Tipperary
Грб на Типерери
Грб
Местоположба на Типерери
ЗемјаИрска
ПокраинаМанстер
Админ. центриНина / Клонмел
Изб. един.Типерери Север
Типерери Југ
Европски парламентЈужна
Управа
 • ВидГрофовиски совет
Површина
 • Вкупна4.305 км2 (1,662 ми2)
Ранг6-та
Население (2011)158.652
 • Ранг11-та
Рег. озн.T
Мреж. местоtipperarycoco.ie

Типерери (ирски: Contae Thiobraid Árann, англиски: County Tipperary) — грофовија во покраини во покраината Манстер во Ирска. Типерери е една од првите ирски земји и својата независност ја стекнува во XIII век.

Карактеристично е тоа што грофовијата е поделена на два дела и има два главни града. На северниот дел главен град Нина, а на јужниот е Клонмел.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]