Вексфорд (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вексфорд
Contae Loch Garman
Местоположба
center Вексфорд на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Вексфорд
Рег. табл.: WX
Површина: 2.352 км2
Население (2006) 131,615
Мреж. место: www.wexford.ie

Вексфорд (ирски -Contae Loch Garman, англиски -County Wexford) е грофовија во покраината Ленстер во југоисточниот дел на Ирска. Има површина од 2.352 км2 и 131.615 жители.

Главен град е истоимениот Вексфорд, кој бил основан од Викинзите кои го нарекле 'Waesfjord', што значи „каллив брод“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]