Вестмит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вестмит
Contae na hIarmhí
Местоположба
center Вестмит на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Малингар
Рег. табл.: WH
Површина: 1,764 км2
Население (2006) 79,403
Мреж. место: www.westmeathcoco.ie
Типична ирска глетка
поле со коњи

Вестмин (ирски -Contae na hIarmhí, англиски -County Westmeath) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. популарно се нарекува Земја на езерата. Се наоѓа во западниот дел на провинцијата и има 1.764 км2.

Главен град Малингар со 18.529 жители е најголемата урбана единица во грофовијата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]