Монахан (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монахан
Contae Mhuineacháin
Грб на Монахан
Местоположба
center Монахан на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Монахан
Рег. табл.: MN
Површина: 1.294 км²
Население (2022) 65,288[1]
Мреж. место: www.monaghan.ie

Монахан[2] (ирски: Contae Mhuineacháin, англиски County Monaghan ) е грофовија во покраината Алстер во Ирска. Името на земјата доаѓа од ирските зборови Muine Cheain што значи Земја на малите ридови. Како грофовија била основана во 1585 година[3].

Грофовијата граничи со Тирон (Северна Ирска) на север, Арма (СИ) на исток, Лаут (Република Ирска) на југоисток, Мит (РИ) на југ, Каван (РИ) на југоисток и Фермана (СИ) на запад.

Збратимени места на Монахан[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census Mapping – Monaghan County Council“. Census 2022. Central Statistics Office. Посетено на 9 January 2024.
  2. „Monaghan definition and meaning | Collins English Dictionary“. www.collinsdictionary.com (англиски). Архивирано од изворникот 10 March 2021. Посетено на 2020-01-04.
  3. Russell, C. W. (21 June 1874). „Calendar of the State Papers, Relating to Ireland, of the Reign of James I.: Preserved in Her Majesty's Public Record Office, and Elsewhere. 1606 - 1608“. Longmans, Green, Reader, & Dyer – преку Google Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]