Даун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Даун
Contae an Dúin
Coontie Doun
Местоположба
center Даун на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Даунпатрик
Површина: 2.448 км2
Население (2007) 516,000
Планината Мурне

Даун, (англиски County Down, ирски - Contae an Dúin - „тврдина“) е грофовија во покраината Алстер во Северна Ирска. Има површина од 2.448 км2 и 516.000 жители.

Главен град е Даунпатрик со 10.316 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]