Виклоу (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виклоу
Contae Chill Mhantáin
Грб на Виклоу
Гесло: Meanma Saor
Местоположба
center Виклоу на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Виклоу
Рег. табл.: WW
Површина: 2.024 км2
Население (2016) 142,425[1]
Мреж. место: www.wicklow.ie
Еден од многуте водопади
Патот Sally Gap

Виклоу (ирски -Contae Chill Mhantáin, англиски -County Wicklow) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Има Површина од 2.024 км2 исе граничи со Ирското Море и грофовиите Калоу, Килдер, Вексфорд и Даблин.

Главен град е истоимениот Виклоу со 9.355 жители, но најголем град е Бреј со 31.901 жител.

Виклоу изобилува со прекрасни пејзажи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census 2016 Sapmap Area: County Wicklow“. Central Statistics Office (Ireland). Архивирано од изворникот на 8 January 2019. Посетено на 8 January 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]