Прејди на содржината

Мит (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мит
Contae na Mí
Местоположба
center Мит на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Наван
Рег. табл.: MH
Површина: 2,342 км2
Население (2006) 220,826 [1]
Мреж. место: www.meath.ie

Мит (ирски -Contae na Mí, англиски -County Meath ) е грофовија во покраината Ленстер, во Ирска. Името Мит во буквален превод значи средина. Главен град е Наван.

Население[уреди | уреди извор]

Грофовијата е една од најинтересните во Ирска и е типичен пример како по поголемо иселување, да зголеми населениет. Кога во цела Ирска на почетокот на XX век населението се иселува пред сè во САД доаѓа до масовни напуштања на селата и голем наталитен пад. Но со влегот во Европската Унија кога инвестициите прават огромен економски бум, многу Ирци се вратија во Ирска. Но не само и тие. Благодарение на отворената Европа, тука дојдоа многу луѓе пред сè од Полска и Литванија како работна сила.

Население според пописите од 1861:

Еволуцијата на населението на грофовијата Мит од 1861 до 2002 г.
 • 1861: 110,373
 • 1871: 95,558
 • 1881: 87,469
 • 1891: 76,987
 • 1901: 67,497
 • 1911: 65,091
 • 1926: 62,969
 • 1936: 61,405
 • 1946: 66,232
 • 1961: 65,122
 • 1971: 71,729
 • 1981: 95,419
 • 1991: 105,370
 • 1996: 109,732
 • 2002: 134,005
 • 2006: 162,831
Црквата Сент Мери во Главниот град Наван

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Census 2022 – Summary Results – FY003A- Population“. 30 May 2023. Посетено на 3 June 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]