Слајго (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слајго
Contae Shligigh
Грб на Слајго
Местоположба
center Слајго на карта
Статистики
Покраина: Конахт
Глав. град: Слајго
Рег. табл.: SO
Површина: 1.837 км²
Население (2006) 60,894
Мреж. место: www.sligococo.ie

Слајго (ирски -Contae Shligigh; lit. Shelly River, англиски County Sligo) е грофовија во покраината Конахт во Ирска. Слајго се граничи на запад со Мејо, на југ со Роскомон и на исток со Литрим. Главен град е истоимениот Слајго.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]