Арма (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арма
Contae Ard Mhacha
Местоположба
center Арма на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Арма
Површина: 1.327 км2[2]
Население (проц.) 134,234[1]

Арма (Contae Ard Mhacha на ирски и County Armagh на англиски) е грофовија во покраината Алстер во Северна Ирска. Оваа грофовија е една од најмалите во Северна Ирска со површина од 1.254 км2 и има 141.000 жители.

Арма се граничи со езерото Лаут на север, Даун на исток, Тирон на северозапад во Северна Ирска и Лаут ма југ и Монахан на југозапад, во Република Ирска.

Југот на Арма е еден од најмилитаризираните региони во западна Европа. Тука ИРА ужива огромна поддршка и грофовијата го нарекуваат и уште Бандитска област (Bandit Country).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Build or find Census 2021 tables | NISRA Flexible Table Builder“. build.nisra.gov.uk. Посетено на 2023-07-18.
  2. Northern Ireland General Register Office (1975). „Table 1: Area, Buildings for Habitation and Population, 1971“. Census of Population 1971; Summary Tables (PDF). Belfast: HMSO. стр. 1. Архивирано (PDF) од изворникот 23 July 2019. Посетено на 28 August 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]