Лондондери (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лондондери / Дери
Contae Dhoire
Coontie Lunnonderrie / Coontie Derrie
Грб на Лондондери / Дери
Местоположба
center Лондондери / Дери на карта
Статистики
Покраина: Алстер
Глав. град: Дери
Површина: 2,118 км²[2]
Население (проц.) 252,231 (2.021)[1]
карта на грофовијата, 1837.

Лондондери или Дери (ирски: Contae Dhoire, англиски County Londonderry или County Derry, алстерски шкотски Coontie Lunnonderrie / Coontie Derrie) е една од шесте грофовии Северна Ирска. Сместен е во покраината Алстер. Има 213.000 жители и главен град е Дери со 90.663 жители.

Името на грофовијата е тема на расправа, бидејќи името Дери го претпочитаат Ирците националисти, додека името Лондондери унионистите и централата од Лондон. Но сега името Дери се користи од ирска страна, а Лондондери од британските авторитети.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „County“. NISRA. Посетено на 18 August 2023.
  2. Northern Ireland General Register Office (1975). „Table 1: Area, Buildings for Habitation and Population, 1971“. Census of Population 1971; Summary Tables (PDF). Belfast: HMSO. стр. 1. Архивирано (PDF) од изворникот 23 July 2019. Посетено на 28 August 2019.