Прејди на содржината

Офали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Офали
Contae Uíbh Fhailí
Местоположба
center Офали на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Таламор
Рег. табл.: OY
Површина: 1.999 км2
Население (2022) 83,150 [1]
Мреж. место: www.offaly.ie

Офали (ирски -Contae Uíbh Fhailí,англиски -County Offaly) е грофовија во покраината Ленстер во Ирска. Се грабичи со седум други окрузи: Голвеј, Роскомон, Вестмит, Мит, Килдер, Лиш, и Типерери.

Има површина од 1.999 км2 и 83,150 жители. Главен град е Таламор. Грофовијата била основана во околу 1556[2] година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census of Population 2022 – Preliminary Results“. Central Statistics Office (Ireland). Посетено на 26 May 2023.
  2. 'Geographical loyalty'? Counties, palatinates, boroughs and ridings“. 6 March 2013. Архивирано од изворникот 23 June 2019. Посетено на 23 June 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Карта на главните патишта во грофовијата