Лимерик (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лимерик
Contae Luimnigh
Грб на Лимерик
Местоположба
center Лимерик на карта
Статистики
Покраина: Манстер
Глав. град: Лимерик
Рег. табл.: LK
Површина: 2.686 км²
Население (2006) 183,863 (со Лимерик); 131,303 (без Лимерик)
Мреж. место: www.limerickcoco.ie
Типичен пејзаж на истокот од Лимерик, изобилни зелени полиња

Лимерик (ирски -Contae Luimnigh, англиски -County Limerick) е грофовија во покраината Манстер во Ирска. Сместена е во средниот запад на земјата и се граничи со Клер на север, Корк на југ, Кери на запад и Типерери на исток. Низ истоимениот главен град тече реката Шанон која се влева во Атлантскиот Океан.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]