Лаут (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
лаут
Contae Lú
Местоположба
center лаут на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Дандалк
Рег. табл.: LH
Површина: 820 км²
Население (2006) 110,894
Мреж. место: www.louthcoco.ie

Лаут (ирски Contae Lú, англиски County Louth) е грофовија во покраината Ленстер на источниот брег на Ирска и се граничи со Северна Ирска.

Главен град е Дандалк, кој воедно е и најголем град во провинцијата.

Името на Лаут доаѓа од ирскиот збор Lughbaidh што значи обожување на богот Лух (Lugh) кој бил многу почитува во старите времиња на Ирска.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]