Лонгфорд (грофовија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лонгфорд
Contae an Longfoirt
Местоположба
center Лонгфорд на карта
Статистики
Покраина: Ленстер
Глав. град: Лонгфорд Таун
Рег. табл.: LD
Површина: 1.091 км2
Население (2006) 34,361
Мреж. место: www.longford.ie

Лонгфорд (ирски: Contae an Longfoirt, англиски: County Longford ) е грофовија во северозападниот дел на покраината Ленстер, Ирска. Има површина од 1.091 км2 и население од 34.361 жител. Лонгфорд е една од најмалите грофовии во земјата.

Традиционално застапено е овчарството и одгледувањето на компири и овес.

Во минатото Лонгфорд бил познат по имињата Аналија (Anghaile на ирски) или Тефија (Teabhtha) и територијата била под власт на кланот Фарел.

Поврзано[уреди | уреди извор]

надворешни врски[уреди | уреди извор]