Овчарство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Овчар кај с. Тајмиште, Западна Македонија
Стриг (стрижење) на овци во селото Бонче, Прилепско

Овчарство — втора по значење сточарска гранка по говедарството и подразбира чување и искористување на овци. Најповолни услови за развој на овчарството има во умерените и во суптропските предели, како и на високите планини на кои има свежа трева во текот на целиот летен период. Денес, со одбирање и со вкрстување се одгледуваат повеќе видови овци, кои даваат поголеми количества млеко, месо, волна и кожа. Традиционално прибирањето на овци и добивањето на производите се одвива во бачило.

Во Македонија во 2013 година имало 731 828 овци.[1]

Овчарите како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Овчарите се јавува како тема во уметноста и во популарната култура, како:

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Организација на обединетите нации за исхрана и земјоделство (ФАО) [1]
  2. Hajnrih Hajne, Pesme. Beograd: Rad, 1964, стр. 36-37.
  3. Емброуз Бирс, Басни. Скопје: Темплум, 2016, стр. 27.