Суфизам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Суфизмот е мистички аспект на исламот. Суфија е човек што чека искуство пратено директно од Алах. Суфизмот најчесто се среќава во Иран и Турција, но застапен е и во Македонија во теќињата на дервишите. [1]

Суфизмот како тема во книжевноста[уреди | уреди извор]

  • „Суфито кој себе се нарекувал џукела“ - суфиска приказна.[2]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Исламска заедница
  2. Суфиски приказни. Скопје: Темплум, 2017, стр. 63.