Рај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Рај - религиозен поим кој означува место на коешто одат душите на луѓето по нивната смрт.

Рајот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • „Рајот на земјата“ - роман на руско-турската писателка Јана Темиз.[1]
 • „Во однос на блискоста едни до други на рајот, земјата и чистилиштето“ - кус расказ на ирскиот писател Вилијам Батлер Јејтс од 1902 година.[2]
 • „Чекори во рајот“ - книга на бразилскиот писател Жозуе Монтело од 1965 година.[3]
 • „Пред портите на рајот“ - басна на американскиот писател Емброуз Бирс.[4]
 • „Рај“ (Paradise) - албум на британската панк група „Базкокс“ (Buzzcocks) од 1979 година.[5]
 • „Крајот на рајот“ (Heaven's End) - албум на британската рок-група „Луп“ (Loop).[6]
 • „Чукајќи на портите на рајот“ (Knockin On Heaven's Door) - песна на американскиот музичар Боб Дилан.[7]
 • „Чукајќи на портите на рајот“ (Knockin On Heaven's Door) - американски филм од 1997 година.[8]
 • „Задната врата на рајот“ (The Back Door to Heaven) - песна на британската група „Ацтек камера“ (Aztec Camera) од 1984 година.[9]
 • „Задната врата на рајот“ (The Back Door to Heaven) - песна на американската група „Бон Џови“ (Bon Jovi).[10]
 • „Духот на Едемската градина“ (Spirit of Eden) - албум на британската група „Ток Ток“ (Talk Talk) од 1988 година.[11]
 • Рај“ - руско-германски филм од 2016 година, во режија на Андреј Кончаловски.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Клеопатра - балет на Василиј Медведев (Русија) - светска премиера. Скопје: Македонска опера и балет, 2016, стр. 22.
 2. Вилијам Батлер Јејтс, Келтскиот самрак. Скопје: Бегемот, 2014, стр. 114-115.
 3. Антoлогија на бразилскиот расказ, Три, Скопје, 2012, стр. 278-279.
 4. Емброуз Бирс, Басни. Скопје: Темплум, 2016, стр. 42-43.
 5. YouTube, Buzzcocks - Paradise (пристапено на 9.2.2017)
 6. YouTube, Heaven's End (Full Album) - Loop (пристапено на 5.2.2017)
 7. Bob Dylan - Knockin On Heavens Door - YouTube (пристапено на 28.4.2016)
 8. IMBd, Knockin' on Heaven's Door (1997) (пристапено на 28.4.2016)
 9. YouTube, Aztec Camera - The Back Door To Heaven (пристапено на 22.12.2016)
 10. YouTube, Bon Jovi - Backdoor to heaven (demo new jersey) (пристапено на 22.12.2016)
 11. YouTube, Talk Talk - Spirit of Eden (1988) FULL ALBUM (посетено на 24.12.2016)
 12. IMBd, Ray (2016) (пристапено на 29.11.2016)