Волна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долга и кратка волна.

Волна — се употребува во текстилната индустрија, а се добива од овците. Во индустријата се користи како суровина за производство на облека. Најголеми производители на волна се Австралија и Нов Зеланд. Кога е на самата овца, таа се нарекува руно.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]