Текстил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Текстил или ткаенина е еластичен материјал составен од ситни влакна, кои ја сочинуваат преѓата .[1][2][3]

Преѓата се произведува кога суровата волна, памук или друг материјал вплетуваат и мотаат на тркалото за да се произведе долг коноп и преѓа. Текстилите се произведуваат со заедничко мешање, сецкање и пресување на влакната.

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Fisher, Nora. Rio Grande Textiles (Paperbound издание). Museum of New Mexico Press. 
  • -{Introduction by Teresa Archuleta-Sagel. 196 pages with 125 black and white as well as color plates. Fisher is Curator Emirta, Textiles & Costumes of the Museum of International Folk Art.}-
  • Good, Irene (2006). „Textiles as a Medium of Exchange in Third Millennium B.C.E. Western Asia“. Mair, Victor H.. Contact and Exchange in the Ancient World. Honolulu: University of Hawai'i Press. стр. 191-214. ISBN 978-0-8248-2884-4. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „An Introduction to Textile Terms“ (PDF). конс. 6. 8. 2006.. 
  • Balter, M.. Clothes Make the (Hu) Man. „Science“ том  325 (5946): 1329. doi:10.1126/science.325_1329a. PMID 19745126. 
  • Kvavadze, E.; Bar-Yosef, O.; Belfer-Cohen, A.; Boaretto, E.; Jakeli, N.; Matskevich, Z.; Meshveliani, T.. 30,000-Year-Old Wild Flax Fibers. „Science“ том  325 (5946): 1359. doi:10.1126/science.1175404. PMID 19745144.  Supporting Online Material