Џакомо Леопарди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џакомо Леопарди
Giacomo Leopardi
Leopardi, Giacomo (1798-1837) - ritr. A Ferrazzi, Recanati, casa Leopardi.jpg
Џакомо Талдегардо Франческо ди Салес Савеиро Пјетро Леопарди
Занимање Поет, есеист, Филозоф, филилог[1]
Националност Италијанец
Книжевно движење Романтизам, Класицизам, Песимизам
Значајни дела Canti
Operette morali
Zibaldone

Џакомо Леопарди (Реинати, 29 јуни 1798 - Неапол, 14 јуни 1837), еден од најголемите италијански поети. Неговата поезија е израз на неговиот песимистички став кон човековото битисување. Во стих и проза, тој создаде „силен“ јазичен израз.

Главни негови дела се „Песни“ и „Дијалози и есеи“.

Наводи[уреди | уреди извор]

Види исто така[уреди | уреди извор]