Неапол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неапол
Napoli
општина
appo
Од горе лево: внатрешноста на Неаполската катедрала, тврдината Кастело Нуово, театарот Сан Карло, кралскиот дворец и поглед на градското пристаниште.
Грб на Неапол
Грб
Прекар(и): Партенопа
Земја Италија
Регион Кампанија
Покраина Неапол (NA)
Управа
 • Градоначалник Лујџи де Маџистрис (IdV)
Површина
 • Вкупна 117,27 км2
Надм. вис. 17 м
Население (проц. 2012)[1]
 • Вкупно 959.574
 • Густина 81.826.042.466.104/км2
Демоним Наполитанци
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 80100, 80121-80147
Повик. бр. 081
Светец-заштитник Св. Јануариј
Слава 19 септември
Мреж. место Матична страница

Неапол (италијански Napoli; наполитански Napule) е град во јужна Италија, главен град на истоимената покраина и на регионот Кампанија.

Сателитска ноќна снимка на Неапол
Ноќна панорама на градот

Географска положба[уреди | уреди извор]

Градот Неапол е сместен во централниот дел на Неаполскиот Залив, под вулканот Везув. Неговото богато културно-уметничко наследство е под заштита на УНЕСКО.

Во светот постојат преку 20 градови и/или села кои се викаат Неапол (или Naples, Nàpoles, Neapolis).

Неапол како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Градско“ население (т.е. во општината) од Град Неапол на comuni-italiani.it, 2012
  2. HRT (пристапено на 1.12.2017)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Erioll world.svg 40°50′00″N, 14°15′00″E