Парма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Парма
Pärma  (јазик?)
општина
Град Парма
Управната палата
Управната палата
Знаме на ПармаГрб на Парма
ЗемјаИталија
РегионЕмилија-Ромања
ПокраинаПарма (PR)
ПоделоциПогледајте список
Управа
 • ГрадоначалникФедерико Пицароти (Независен)
Површина
 • Вкупна260,77 км2 (10,068 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (30 јуни 2018)[1]
 • Вкупно197.132
 • Густина7,6/км2 (20/ми2)
ДемонимПармежани
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.43121-43126
Повик. бр.0521
Светец-заштитникСвети Илариј, Хонорат, Свети Рох
Слава13 јануари
Мреж. местоМатична страница

Парма ( италијански: Parma ) — познат град во Италија . Парма е исто така втор по големина град во провинцијата Емилија-Ромања во северниот дел на државата и главен град на истоимената област Парма .

Парма е позната по својата архитектура и силната традиција во земјоделството и прехранбената индустрија. Универзитетот во Парма [2] е еден од најстарите во Италија.

Познат фудбалски клуб кој доаѓа од овој град е ФК Парма .

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името на градот е поврзано со името на староримскиот штит - Парма. Првично така бил именуван потокот, кој денес го дели градот на два дела, и кој е толку мал што се суши во поголемиот дел од годината.

Географија[уреди | уреди извор]

Плоштад Гарибалди во стариот град
Парма ноќе - најпознатиот градски мост
Дуждев парк
Градски специјалитет - Тортилин d'Erbeta

Парма се наоѓа на преминот од централна кон северна Италија . Градот се наоѓа на 470 км северно од главниот град Рим и 125 км југоисточно од Милано .

Релјеф[уреди | уреди извор]

Градот е во рамничарско подрачје, најсеверните планини на Апенините се релативно близу до градот.

Клима[уреди | уреди извор]

Климата во Парма е изменето континентална клима со забележително влијание од Средоземното Море. Затоа, во лето е многу топло, а снегот е вообичаен во зима и е многу ладно во споредба со поголемиот дел од јужна Италија .

Вода[уреди | уреди извор]

Парма се наоѓа на потокот со исто име, кој е толку мал што често се суши. Реката По, како прва голема река, се наоѓа на 20 км северно од градот.

Популација[уреди | уреди извор]

Според резултатите од пописот во 2011 година, во општината имало 175.895 жители.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Парма е голем индустриски центар со високоразвиена прехранбена индустрија. Најголемиот индустриски гигант од Парма е млечната индустрија „ Пармалат “, позната низ целиот свет. Важноста на градот како светски важен центар на прехранбената индустрија може да се види од фактот дека Парма е седиште на Европскиот орган за безбедност на храна.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • катедрала со дела од Антонио Кореџо [4]
  • крстилница од 1196 година е еден од најзначајните средновековни споменици во Европа
  • црквата Свети Јован е изградена помеѓу 1498 година година и 1510 година година. Има барокна фасада.
  • Манастирот Свети Павле
  • Музеј Ломбардија

Познати луѓе од Парма[уреди | уреди извор]

Градови партнери[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Popolazione residente Anno 2016“. GeoDemo - ISTAT (италијански). Архивирано од изворникот на 2017-02-06. Посетено на 1 August 2016.
  2. Università degli Studi di Parma il mondo che ti aspetta
  3. „Statistiche I.Stat“. ISTAT. 28 декември 2012.
  4. The Cathedral of Parma is from 900 years a place of art, history and sacredness.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „ISTAT_Bil2015Tot“ определена во <references> не се користи во претходен текст..
Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „ISTAT_Bil2015Ext“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „ISTAT_Inter2001“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Надворешни врски[уреди | уреди извор]