Покраини во Италија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Круната која ја носи секоја италијанска покраина над својот грб, означувајќи го таквиот статус.
Карта на покраините во Италија

Во Италија, покраината (итал. provincia) е административна единица помеѓу општината (comune) и регионот (regione).

Една провнција се состои од многу општини, а обично неколку провниции сочинуваат регион. Регионот Аостинска Долина е единствениот кој, во потесна смисла, нема покраини: административните функции на неговата покраина ги врши соодветната регионална влада. Меѓутоа во друг смисол, овој регион може да се смета и за покраина.

Италија има 110 покраини (вклучувајќи ја Аостинската Долина), од кои три се новоорганизирани, и ќе стапат во сила како единици дури во 2009 г. На листава со задебелени букви означени се покраините чии главни градови се воедно и главни градови на регионот во кој припаѓаат.

Покраините тука се наведени по регион и по азбучен ред:

Абруцо[уреди | уреди извор]

Аостанска Долина[уреди | уреди извор]

Апулија[уреди | уреди извор]

Базиликата[уреди | уреди извор]

Калабрија[уреди | уреди извор]

Кампанија[уреди | уреди извор]

Емилија-Ромања[уреди | уреди извор]

Фурланија-Јулиска краина[уреди | уреди извор]

Лацио[уреди | уреди извор]

Лигурија[уреди | уреди извор]

Ломбардија[уреди | уреди извор]

Марке[уреди | уреди извор]

Молизе[уреди | уреди извор]

Пиемонт[уреди | уреди извор]

Сардинија[уреди | уреди извор]

Сицилија[уреди | уреди извор]

Трентино-Јужен Тирол[уреди | уреди извор]

Тоскана[уреди | уреди извор]

Умбрија[уреди | уреди извор]

Венето[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]