Прејди на содржината

1196

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1196 во разни календари
Грегоријански календар1196
MCXCVI
Ab urbe condita1949
Ерменски календар645
ԹՎ ՈԽԵ
Асирски календар5946
Балиски календар1117–1118
Бенгалски календар603
Берберски календар2146
Будистички календар1740
Бурмански календар558
Византиски календар6704–6705
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3892 или 3832
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3893 или 3833
Коптски календар912–913
Етиопски календар1188–1189
Еврејски календар4956–4957
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1252–1253
 - Сачка ера1117–1118
 - Кали-југа4296–4297
Холоценски календар11196
Игбоански календар196–197
Ирански календар574–575
Исламски календар592–593
Јапонски календарКенкју 7
(建久7年)
Јавански календар1103–1104
Јулијански календар1196
MCXCVI
Корејски календар3529
Мингуо-календар716 пред Р. Кина
民前716年
Нанакшахи−272
Селевкидски календар1507/1508 г.г.
Тајландски сончев календар1738–1739
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1322 или 941 или 169
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1323 или 942 или 170

1196 (MCXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1196 година од новата ера, 196. од вториот милениум, 96. од XII век и седма од 1190-тите.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6704 и 6705 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5946 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4956 и 4957 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1949.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1196 година се протега во 3832 и 3833, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3892 и 3893 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1739. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 592 и 593 исламска година.

Починале

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • 1196 на Ризницата ?