1107

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1107 во разни календари
Грегоријански календар1107
MCVII
Ab urbe condita1860
Ерменски календар556
ԹՎ ՇԾԶ
Асирски календар5857
Балиски календар1028–1029
Бенгалски календар514
Берберски календар2057
Будистички календар1651
Бурмански календар469
Византиски календар6615–6616
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3803 или 3743
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3804 или 3744
Коптски календар823–824
Етиопски календар1099–1100
Еврејски календар4867–4868
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1163–1164
 - Сачка ера1028–1029
 - Кали-југа4207–4208
Холоценски календар11107
Игбоански календар107–108
Ирански календар485–486
Исламски календар500–501
Јапонски календарКаџо 2
(嘉承2年)
Јавански календар1012–1013
Јулијански календар1107
MCVII
Корејски календар3440
Мингуо-календар805 пред Р. Кина
民前805年
Нанакшахи−361
Селевкидски календар1418/1419 г.г.
Тајландски сончев календар1649–1650
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
1233 или 852 или 80
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
1234 или 853 или 81

1107 (MCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1107 година од новата ера, 107. од вториот милениум, 7. од XII век и осма од 1100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6615 и 6616 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5857 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4867 и 4868 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1860.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1107 година се протега во 3743 и 3744, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3803 и 3804 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1650. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 500 и 501 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Кралот Сигурд испловува, ислустрација на Герхард Мунте, (1899)

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1107 на Ризницата ?