1157

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1157 г.  во други календари
Грегоријански календар 1157
MCLVII
Ab urbe condita 1910
Асирски календар 5907
Бахајски календар -687–-686
Бенгалски календар 564
Берберски календар 2107
Будистички календар 1701
Бурмански календар 519
Византиски календар 6665–6666
Еврејски календар 4917–4918
Ерменски календар 606
ԹՎ ՈԶ
Етиопски календар 1149-1150
Игбоански календар 157–158
Ирански календар 535–536
Исламски календар 551–552
Јулијански календар 1157    MCLVII
Кинески календар 丙子年月日
(3793/3853)
— до —
丁丑年月日
(3794/3854)
Коптски календар 873–874
Корејски календар 3490
Календар Мингуо 755 пред РК
民前755年
Селевкидски календар 1468–1469
Тајландски сончев календар 1700
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1213–1214
 - Шака самват 1079–1080
 - Кали југа 4258–4259
Холоценски календар 11157
Џуче-календар нема (пред 1912)

1157 (MCLVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1157. година од новата ера, 157. од вториот милениум, 57. од 12 век и осма од 1150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6665 и 6666 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5907 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4917 и 4918 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1910.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1157. година се протега во 3793 и 3794, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3853 и 3854 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1700. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 551 и 552 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]