1128

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1128 г.  во други календари
Грегоријански календар 1128
MCXXVIII
Ab urbe condita 1881
Асирски календар 5878
Бахајски календар -716–-715
Бенгалски календар 535
Берберски календар 2078
Будистички календар 1672
Бурмански календар 490
Византиски календар 6636–6637
Еврејски календар 4888–4889
Ерменски календар 577
ԹՎ ՇՀԷ
Етиопски календар 1120-1121
Игбоански календар 128–129
Ирански календар 506–507
Исламски календар 521–523
Јулијански календар 1128    MCXXVIII
Кинески календар 丁未年月日
(3764/3824)
— до —
戊申年月日
(3765/3825)
Коптски календар 844–845
Корејски календар 3461
Календар Мингуо 784 пред РК
民前784年
Селевкидски календар 1439–1440
Тајландски сончев календар 1671
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1184–1185
 - Шака самват 1050–1051
 - Кали југа 4229–4230
Холоценски календар 11128
Џуче-календар нема (пред 1912)

1128 (MCXXVIII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1128. година од новата ера, 128. од вториот милениум, 28. од 12 век и деветта од 1120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6636 и 6637 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5878 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4888 и 4889 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1881.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1128. година се протега во 3764 и 3765, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3824 и 3825 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1671. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 521 и 523 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]