Прејди на содржината

1141

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1141 во разни календари
Грегоријански календар1141
MCXLI
Ab urbe condita1894
Ерменски календар590
ԹՎ ՇՂ
Асирски календар5891
Балиски календар1062–1063
Бенгалски календар548
Берберски календар2091
Будистички календар1685
Бурмански календар503
Византиски календар6649–6650
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3837 или 3777
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3838 или 3778
Коптски календар857–858
Етиопски календар1133–1134
Еврејски календар4901–4902
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1197–1198
 - Сачка ера1062–1063
 - Кали-југа4241–4242
Холоценски календар11141
Игбоански календар141–142
Ирански календар519–520
Исламски календар535–536
Јапонски календарХоен 7 / Ејџи 1
(永治元年)
Јавански календар1047–1048
Јулијански календар1141
MCXLI
Корејски календар3474
Мингуо-календар771 пред Р. Кина
民前771年
Нанакшахи−327
Селевкидски календар1452/1453 г.г.
Тајландски сончев календар1683–1684
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1267 или 886 или 114
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
1268 или 887 или 115

1141 (MCXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1141 година од новата ера, 141. од вториот милениум, 41. од XII век и втора од 1140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6649 и 6650 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5891 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4901 и 4902 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1894.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1141 година се протега во 3777 и 3778, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3837 и 3838 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1684. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 535 и 536 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Печатот на Бела II

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1141 на Ризницата ?
  1. Fine, John Van Antwerp (2000) [1983]. The Early Medieval Balkans: A Critical Survey from the Sixth to the Late Twelfth Century (англиски). Ann Arbor, MI: University of Michigan Press. стр. 236. ISBN 9780472081493.