Прејди на содржината

1198

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1198 во разни календари
Грегоријански календар1198
MCXCVIII
Ab urbe condita1951
Ерменски календар647
ԹՎ ՈԽԷ
Асирски календар5948
Балиски календар1119–1120
Бенгалски календар605
Берберски календар2148
Будистички календар1742
Бурмански календар560
Византиски календар6706–6707
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3894 или 3834
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3895 или 3835
Коптски календар914–915
Етиопски календар1190–1191
Еврејски календар4958–4959
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1254–1255
 - Сачка ера1119–1120
 - Кали-југа4298–4299
Холоценски календар11198
Игбоански календар198–199
Ирански календар576–577
Исламски календар594–595
Јапонски календарКенкју 9
(建久9年)
Јавански календар1106–1107
Јулијански календар1198
MCXCVIII
Корејски календар3531
Мингуо-календар714 пред Р. Кина
民前714年
Нанакшахи−270
Селевкидски календар1509/1510 г.г.
Тајландски сончев календар1740–1741
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1324 или 943 или 171
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1325 или 944 или 172

1198 (MCXCVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1198 година од новата ера, 198. од вториот милениум, 98. од XII век и деветта од 1190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6706 и 6707 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5948 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4958 и 4959 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1951.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1198 година се протега во 3834 и 3835, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3894 и 3895 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1741. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 594 и 595 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1198 на Ризницата ?