1114

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1114 г.  во други календари
Грегоријански календар 1114
MCXIV
Ab urbe condita 1867
Асирски календар 5864
Бахајски календар -730–-729
Бенгалски календар 521
Берберски календар 2064
Будистички календар 1658
Бурмански календар 476
Византиски календар 6622–6623
Еврејски календар 4874–4875
Ерменски календар 563
ԹՎ ՇԿԳ
Етиопски календар 1106-1107
Игбоански календар 114–115
Ирански календар 492–493
Исламски календар 507–508
Јулијански календар 1114    MCXIV
Кинески календар 癸巳年月日
(3750/3810)
— до —
甲午年月日
(3751/3811)
Коптски календар 830–831
Корејски календар 3447
Календар Мингуо 798 пред РК
民前798年
Селевкидски календар 1425–1426
Тајландски сончев календар 1657
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1170–1171
 - Шака самват 1036–1037
 - Кали југа 4215–4216
Холоценски календар 11114
Џуче-календар нема (пред 1912)

1114 (MCXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1114. година од новата ера, 114. од вториот милениум, 14. од 12 век и петта од 1110-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6622 и 6623 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5864 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4874 и 4875 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1867.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1114. година се протега во 3750 и 3751, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3810 и 3811 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1657. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 507 и 508 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]