1120

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1120 г.  во други календари
Грегоријански календар 1120
MCXX
Ab urbe condita 1873
Асирски календар 5870
Бахајски календар -724–-723
Бенгалски календар 527
Берберски календар 2070
Будистички календар 1664
Бурмански календар 482
Византиски календар 6628–6629
Еврејски календар 4880–4881
Ерменски календар 569
ԹՎ ՇԿԹ
Етиопски календар 1112-1113
Игбоански календар 120–121
Ирански календар 498–499
Исламски календар 513–514
Јулијански календар 1120    MCXX
Кинески календар 己亥年月日
(3756/3816)
— до —
庚子年月日
(3757/3817)
Коптски календар 836–837
Корејски календар 3453
Календар Мингуо 792 пред РК
民前792年
Селевкидски календар 1431–1432
Тајландски сончев календар 1663
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1176–1177
 - Шака самват 1042–1043
 - Кали југа 4221–4222
Холоценски календар 11120
Џуче-календар нема (пред 1912)

1120 (MCXX) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1120. година од новата ера, 120. од вториот милениум, 20. од 12 век и прва од 1120-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6628 и 6629 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5870 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4880 и 4881 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1873.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1120. година се протега во 3756 и 3757, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3816 и 3817 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1663. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 513 и 514 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]