Луј VII Младиот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј VII
Крал на Франките
[[File:Louis7 le jeune.jpg|frameless|alt=]]
Луј VII
Владеење 25 октомври 1131 - 1 август 1137 (млад крал)
1 август 1137 - 18 септември 1180
Крунисување 25 октомври 1131
Почивалиште Во базиликата Сен-Дени, Франција
Претходник Луј VI
Наследник Филип II
Придружник Елеонора Аквитанска
Костанца Кастиљска
Адела Шампањска
Деца Марија Шампањска
Алиса Француска
Маргарита, кралица на Унгарија
Алиса Вексинска
Филип II
Агнес, царица на Византија
Династија Капети
Татко Луј VI
Мајка Аделаида Савојска

Луј VII Младиот (роден во 1120 - починал на 18 септември 1180 во Сен-Пон) бил крал на Франција од Капетинската династија. Учествувал во Втората крстоносна војна. Владеел со помош на свештенството и го поддржал папата Александар III во борбата против Фридрих Барбароса. Војувал против Хенри II , кој поради тоа што се оженил со Елеонора Аквитанска полагал право на Аквитанија.
Претходник
Луј VI
Крал на Франција
1137-1180
Наследник
Филип II
|}