Анри V

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анри V
Крал на Франција и на Навара (спорно)
Анри V
Владеење2 август 1830 - 9 август 1830
3 јуни 1844 - 24 август 1883 (по изговор)
Полно имеАнри Шарл д'Артуа де Бурбон
ПочивалиштеВо Кастагнавица, Нова Горица, Словенија
ПретходникЛуј XIX
НаследникХуан, гроф од Монтизон
ПридружникМарија Тереза Австриска
ДинастијаБурбони
ТаткоШарл Фердинанд, војвода од Бери
МајкаМарија Каролина Неаполска

Анри V (роден на 29 септември 1820 во дворецот Туилир - починал на 24 август 1883 во Фрохсдорф) бил крал на Франција од Бурбонската династија и крал на Навара.
Претходник
Луј XIX
Крал на Франција
(спорно)

1830
Наследник
Луј-Филип
Крал на Французите
Претходник
Луј XIX
Крал на Франција
1844-1883
Наследник
Хуан III