Прејди на содржината

Луј VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луј VIII
Крал на Франките, гроф од Артуа
Луј VIII
На престол14 јули 1223 - 8 ноември 1226
Крунисување6 август 1223
ПретходникФилип II
НаследникЛуј IX
Почивалиште
ДецаЛуј IX
Роберт I Артоа
Алфонсо, гроф од Тулуза и Поатје
Света Изабела Француска
Карло I Анжујски
ДинастијаКапети
ТаткоФилип II Август
МајкаИзабела Еноска

Луј VIII (роден на 5 септември 1187 во Париз - починал на 8 ноември 1226 во Шатју Монпесје) бил крал на Франција од Капетинската династија. Тој бил син на кралот Филип II Август и Изабела Еноска. Тој го победил англискиот крал Јован без земја. Водел жестоки борби против Катарите и со неговата интервенција во јуни 1226, било забрзано завршувањето на крстоносниот поход на Катарите.


Претходник
Филип II
Крал на Франција
1223-1226
Наследник
Луј IX