Луј VIII

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Луј VIII
Крал на Франките, гроф од Артуа
[[File:Lehmann - Louis VIII of France.jpg|frameless|alt=]]
Луј VIII
Владеење14 јули 1223 - 8 ноември 1226
Крунисување6 август 1223
ПочивалиштеВо базиликата Сен-Дени, Франција
ПретходникФилип II
НаследникЛуј IX
ПридружникБланка Кастиљска
ДецаЛуј IX
Роберт I Артоа
Алфонсо, гроф од Тулуза и Поатје
Света Изабела Француска
Карло I Анжујски
ДинастијаКапети
ТаткоФилип II Август
МајкаИзабела Еноска

Луј VIII (роден на 5 септември 1187 во Париз - починал на 8 ноември 1226 во Шатју Монпесје) бил крал на Франција од Капетинската династија. Тој бил син на кралот Филип II Август и Изабела Еноска. Тој го победил англискиот крал Јован без земја. Водел жестоки борби против Катарите и со неговата интервенција во јуни 1226, било забрзано завршувањето на крстоносниот поход на Катарите.
Претходник
Филип II
Крал на Франција
1223-1226
Наследник
Луј IX