Прејди на содржината

1187

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1187 во разни календари
Грегоријански календар1187
MCLXXXVII
Ab urbe condita1940
Ерменски календар636
ԹՎ ՈԼԶ
Асирски календар5937
Балиски календар1108–1109
Бенгалски календар594
Берберски календар2137
Будистички календар1731
Бурмански календар549
Византиски календар6695–6696
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3883 или 3823
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3884 или 3824
Коптски календар903–904
Етиопски календар1179–1180
Еврејски календар4947–4948
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1243–1244
 - Сачка ера1108–1109
 - Кали-југа4287–4288
Холоценски календар11187
Игбоански календар187–188
Ирански календар565–566
Исламски календар582–583
Јапонски календарБунџи 3
(文治3年)
Јавански календар1094–1095
Јулијански календар1187
MCLXXXVII
Корејски календар3520
Мингуо-календар725 пред Р. Кина
民前725年
Нанакшахи−281
Селевкидски календар1498/1499 г.г.
Тајландски сончев календар1729–1730
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1313 или 932 или 160
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1314 или 933 или 161

1187 (MCLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1187 година од новата ера, 187. од вториот милениум, 87. од XII век и осма од 1180-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6695 и 6696 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5937 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4947 и 4948 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1940.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1187 година се протега во 3823 и 3824, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3883 и 3884 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1730. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 582 и 583 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1187 на Ризницата ?