1156

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1156 г.  во други календари
Грегоријански календар 1156
MCLVI
Ab urbe condita 1909
Асирски календар 5906
Бахајски календар -688–-687
Бенгалски календар 563
Берберски календар 2106
Будистички календар 1700
Бурмански календар 518
Византиски календар 6664–6665
Еврејски календар 4916–4917
Ерменски календар 605
ԹՎ ՈԵ
Етиопски календар 1148–1149
Игбо-календар
 - Нри-Игбо 156–157
Ирански календар 534–535
Исламски календар 550–551
Јапонски календар
Јулијански календар 1156    MCLVI
Кинески календар 乙亥年月日
(3792/3852)
— до —
丙子年月日
(3793/3853)
Коптски календар 872–873
Корејски календар 3489
Календар Мингуо 756 пред РК
民前756年
Селевкидски календар 1467–1468
Тајландски сончев календар 1699
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1212–1213
 - Шака самват 1078–1079
 - Кали југа 4257–4258
Француски револуционерен календар
-636–-635
Холоценски календар 11156
Џуче-календар нема (пред 1912)

1156 (MCLVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1156. година од новата ера, 156. од вториот милениум, 56. од 12 век и седма од 1150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6664 и 6665 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5906 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4916 и 4917 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1909.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1156. година се протега во 3792 и 3793, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3852 и 3853 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1699. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 550 и 551 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]