1150

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1150 г.  во други календари
Грегоријански календар 1150
MCL
Ab urbe condita 1903
Асирски календар 5900
Бахајски календар -694–-693
Бенгалски календар 557
Берберски календар 2100
Будистички календар 1694
Бурмански календар 512
Византиски календар 6658–6659
Еврејски календар 4910–4911
Ерменски календар 599
ԹՎ ՇՂԹ
Етиопски календар 1142-1143
Игбоански календар 150–151
Ирански календар 528–529
Исламски календар 544–545
Јулијански календар 1150    MCL
Кинески календар 己巳年月日
(3786/3846)
— до —
庚午年月日
(3787/3847)
Коптски календар 866–867
Корејски календар 3483
Календар Мингуо 762 пред РК
民前762年
Селевкидски календар 1461–1462
Тајландски сончев календар 1693
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1206–1207
 - Шака самват 1072–1073
 - Кали југа 4251–4252
Холоценски календар 11150
Џуче-календар нема (пред 1912)

1150 (MCL) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1150. година од новата ера, 150. од вториот милениум, 50. од 12 век и прва од 1150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6658 и 6659 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5900 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4910 и 4911 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1903.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1150. година се протега во 3786 и 3787, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3846 и 3847 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1693. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 544 и 545 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]