1177

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1177 г.  во други календари
Грегоријански календар 1177
MCLXXVII
Ab urbe condita 1930
Асирски календар 5927
Бахајски календар -667–-666
Бенгалски календар 584
Берберски календар 2127
Будистички календар 1721
Бурмански календар 539
Византиски календар 6685–6686
Еврејски календар 4937–4938
Ерменски календар 626
ԹՎ ՈԻԶ
Етиопски календар 1169-1170
Игбоански календар 177–178
Ирански календар 555–556
Исламски календар 572–573
Јулијански календар 1177    MCLXXVII
Кинески календар 丙申年月日
(3813/3873)
— до —
丁酉年月日
(3814/3874)
Коптски календар 893–894
Корејски календар 3510
Календар Мингуо 735 пред РК
民前735年
Селевкидски календар 1488–1489
Тајландски сончев календар 1720
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1233–1234
 - Шака самват 1099–1100
 - Кали југа 4278–4279
Холоценски календар 11177
Џуче-календар нема (пред 1912)

1177 (MCLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1177. година од новата ера, 177. од вториот милениум, 77. од 12 век и осма од 1170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6685 и 6686 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5927 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4937 и 4938 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1930.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1177. година се протега во 3813 и 3814, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3873 и 3874 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1720. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 572 и 573 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]