1163

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1163 г.  во други календари
Грегоријански календар 1163
MCLXIII
Ab urbe condita 1916
Асирски календар 5913
Бахајски календар -681–-680
Бенгалски календар 570
Берберски календар 2113
Будистички календар 1707
Бурмански календар 525
Византиски календар 6671–6672
Еврејски календар 4923–4924
Ерменски календар 612
ԹՎ ՈԺԲ
Етиопски календар 1155-1156
Игбоански календар 163–164
Ирански календар 541–542
Исламски календар 558–559
Јулијански календар 1163    MCLXIII
Кинески календар 壬午年月日
(3799/3859)
— до —
癸未年月日
(3800/3860)
Коптски календар 879–880
Корејски календар 3496
Календар Мингуо 749 пред РК
民前749年
Селевкидски календар 1474–1475
Тајландски сончев календар 1706
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1219–1220
 - Шака самват 1085–1086
 - Кали југа 4264–4265
Холоценски календар 11163
Џуче-календар нема (пред 1912)

1163 (MCLXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1163. година од новата ера, 163. од вториот милениум, 63. од 12 век и четвртта од 1160-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6671 и 6672 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5913 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4923 и 4924 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1916.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1163. година се протега во 3799 и 3800, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3859 и 3860 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1706. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 558 и 559 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]