1152

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1152 г.  во други календари
Грегоријански календар 1152
MCLII
Ab urbe condita 1905
Асирски календар 5902
Бахајски календар -692–-691
Бенгалски календар 559
Берберски календар 2102
Будистички календар 1696
Бурмански календар 514
Византиски календар 6660–6661
Еврејски календар 4912–4913
Ерменски календар 601
ԹՎ ՈԱ
Етиопски календар 1144-1145
Игбоански календар 152–153
Ирански календар 530–531
Исламски календар 546–547
Јулијански календар 1152    MCLII
Кинески календар 辛未年月日
(3788/3848)
— до —
壬申年月日
(3789/3849)
Коптски календар 868–869
Корејски календар 3485
Календар Мингуо 760 пред РК
民前760年
Селевкидски календар 1463–1464
Тајландски сончев календар 1695
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1208–1209
 - Шака самват 1074–1075
 - Кали југа 4253–4254
Холоценски календар 11152
Џуче-календар нема (пред 1912)

1152 (MCLII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1152. година од новата ера, 152. од вториот милениум, 52. од 12 век и трета од 1150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6660 и 6661 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5902 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4912 и 4913 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1905.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1152. година се протега во 3788 и 3789, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3848 и 3849 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1695. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 546 и 547 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]