1109

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1109 г.  во други календари
Грегоријански календар 1109
MCIX
Ab urbe condita 1862
Асирски календар 5859
Бахајски календар -735–-734
Бенгалски календар 516
Берберски календар 2059
Будистички календар 1653
Бурмански календар 471
Византиски календар 6617–6618
Еврејски календар 4869–4870
Ерменски календар 558
ԹՎ ՇԾԸ
Етиопски календар 1101-1102
Игбоански календар 109–110
Ирански календар 487–488
Исламски календар 502–503
Јулијански календар 1109    MCIX
Кинески календар 戊子年月日
(3745/3805)
— до —
己丑年月日
(3746/3806)
Коптски календар 825–826
Корејски календар 3442
Календар Мингуо 803 пред РК
民前803年
Селевкидски календар 1420–1421
Тајландски сончев календар 1652
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1165–1166
 - Шака самват 1031–1032
 - Кали југа 4210–4211
Холоценски календар 11109
Џуче-календар нема (пред 1912)

1109 (MCIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1109. година од новата ера, 109. од вториот милениум, 9. од 12 век и последна од 1100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6617 и 6618 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5859 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4869 и 4870 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1862.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1109. година се протега во 3745 и 3746, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3805 и 3806 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1652. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 502 и 503 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]