1135

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1135 г.  во други календари
Грегоријански календар 1135
MCXXXV
Ab urbe condita 1888
Асирски календар 5885
Бахајски календар -709–-708
Бенгалски календар 542
Берберски календар 2085
Будистички календар 1679
Бурмански календар 497
Византиски календар 6643–6644
Еврејски календар 4895–4896
Ерменски календар 584
ԹՎ ՇՁԴ
Етиопски календар 1127-1128
Игбоански календар 135–136
Ирански календар 513–514
Исламски календар 529–530
Јулијански календар 1135    MCXXXV
Кинески календар 甲寅年月日
(3771/3831)
— до —
乙卯年月日
(3772/3832)
Коптски календар 851–852
Корејски календар 3468
Календар Мингуо 777 пред РК
民前777年
Селевкидски календар 1446–1447
Тајландски сончев календар 1678
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1191–1192
 - Шака самват 1057–1058
 - Кали југа 4236–4237
Холоценски календар 11135
Џуче-календар нема (пред 1912)

1135 (MCXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1135. година од новата ера, 135. од вториот милениум, 35. од 12 век и шеста од 1130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6643 и 6644 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5885 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4895 и 4896 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1888.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1135. година се протега во 3771 и 3772, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3831 и 3832 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1678. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 529 и 530 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]