1146

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1146 во разни календари
Грегоријански календар1146
MCXLVI
Ab urbe condita1899
Ерменски календар595
ԹՎ ՇՂԵ
Асирски календар5896
Балиски календар1067–1068
Бенгалски календар553
Берберски календар2096
Будистички календар1690
Бурмански календар508
Византиски календар6654–6655
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3842 или 3782
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3843 или 3783
Коптски календар862–863
Етиопски календар1138–1139
Еврејски календар4906–4907
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1202–1203
 - Сачка ера1067–1068
 - Кали-југа4246–4247
Холоценски календар11146
Игбоански календар146–147
Ирански календар524–525
Исламски календар540–541
Јапонски календарКјуан 2
(久安2年)
Јавански календар1052–1053
Јулијански календар1146
MCXLVI
Корејски календар3479
Мингуо-календар766 пред Р. Кина
民前766年
Нанакшахи−322
Селевкидски календар1457/1458 г.г.
Тајландски сончев календар1688–1689
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1272 или 891 или 119
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1273 или 892 или 120

1146 (MCXLVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1146 година од новата ера, 146. од вториот милениум, 46. од XII век и седма од 1140-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6654 и 6655 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5896 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4906 и 4907 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1899.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1146 година се протега во 3782 и 3783, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3842 и 3843 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1689. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 540 и 541 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Бернард од Клерво повикува на Втора крстоносна војна

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1146 на Ризницата ?