1101

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1101 г.  во други календари
Грегоријански календар 1101
MCI
Ab urbe condita 1854
Асирски календар 5851
Бахајски календар -743–-742
Бенгалски календар 508
Берберски календар 2051
Будистички календар 1645
Бурмански календар 463
Византиски календар 6609–6610
Еврејски календар 4861–4862
Ерменски календар 550
ԹՎ ՇԾ
Етиопски календар 1093-1094
Игбоански календар 101–102
Ирански календар 479–480
Исламски календар 494–495
Јулијански календар 1101    MCI
Кинески календар 庚辰年月日
(3737/3797)
— до —
辛巳年月日
(3738/3798)
Коптски календар 817–818
Корејски календар 3434
Календар Мингуо 811 пред РК
民前811年
Селевкидски календар 1412–1413
Тајландски сончев календар 1644
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1157–1158
 - Шака самват 1023–1024
 - Кали југа 4202–4203
Холоценски календар 11101
Џуче-календар нема (пред 1912)

1101 (MCI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1101. година од новата ера, 101. од вториот милениум, 1. од 12 век и втора од 1100-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6609 и 6610 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5851 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4861 и 4862 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1854.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1101. година се протега во 3737 и 3738, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3797 и 3798 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1644. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 494 и 495 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]