1134

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1134 г.  во други календари
Грегоријански календар 1134
MCXXXIV
Ab urbe condita 1887
Асирски календар 5884
Бахајски календар -710–-709
Бенгалски календар 541
Берберски календар 2084
Будистички календар 1678
Бурмански календар 496
Византиски календар 6642–6643
Еврејски календар 4894–4895
Ерменски календар 583
ԹՎ ՇՁԳ
Етиопски календар 1126-1127
Игбоански календар 134–135
Ирански календар 512–513
Исламски календар 528–529
Јулијански календар 1134    MCXXXIV
Кинески календар 癸丑年月日
(3770/3830)
— до —
甲寅年月日
(3771/3831)
Коптски календар 850–851
Корејски календар 3467
Календар Мингуо 778 пред РК
民前778年
Селевкидски календар 1445–1446
Тајландски сончев календар 1677
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1190–1191
 - Шака самват 1056–1057
 - Кали југа 4235–4236
Холоценски календар 11134
Џуче-календар нема (пред 1912)

1134 (MCXXXIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1134. година од новата ера, 134. од вториот милениум, 34. од 12 век и петта од 1130-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6642 и 6643 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5884 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4894 и 4895 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1887.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1134. година се протега во 3770 и 3771, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3830 и 3831 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1677. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 528 и 529 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]