Септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< септември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30Септември или Гроздобер е деветиот месец во годината според Грегоријанскиот календар и еден од четирите кои имаат 30 дена. На 22-от ден од месецот Септември е “есенска рамнодневница“.

Септември како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Септември се јавува како тема во бројни дела од уметноста и популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miroslav Krleža, Lirika. Sarajevo: Svjetlost, 1966, стр. 20-21.
  2. Владислав Петковић-Дис, Песме. Београд: Рад, 1960, стр. 132-133.
  3. Šandor Petefi, Sloboda i ljubav. Beograd: Rad, 1969, стр. 55.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември