1159

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1159 г.  во други календари
Грегоријански календар 1159
MCLIX
Ab urbe condita 1912
Асирски календар 5909
Бахајски календар -685–-684
Бенгалски календар 566
Берберски календар 2109
Будистички календар 1703
Бурмански календар 521
Византиски календар 6667–6668
Еврејски календар 4919–4920
Ерменски календар 608
ԹՎ ՈԸ
Етиопски календар 1151-1152
Игбоански календар 159–160
Ирански календар 537–538
Исламски календар 553–554
Јулијански календар 1159    MCLIX
Кинески календар 戊寅年月日
(3795/3855)
— до —
己卯年月日
(3796/3856)
Коптски календар 875–876
Корејски календар 3492
Календар Мингуо 753 пред РК
民前753年
Селевкидски календар 1470–1471
Тајландски сончев календар 1702
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1215–1216
 - Шака самват 1081–1082
 - Кали југа 4260–4261
Холоценски календар 11159
Џуче-календар нема (пред 1912)

1159 (MCLIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1159. година од новата ера, 159. од вториот милениум, 59. од 12 век и последна од 1150-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6667 и 6668 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5909 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4919 и 4920 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1912.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1159. година се протега во 3795 и 3796, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3855 и 3856 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1702. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 553 и 554 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]