Прејди на содржината

1190

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1190 во разни календари
Грегоријански календар1190
MCXC
Ab urbe condita1943
Ерменски календар639
ԹՎ ՈԼԹ
Асирски календар5940
Балиски календар1111–1112
Бенгалски календар597
Берберски календар2140
Будистички календар1734
Бурмански календар552
Византиски календар6698–6699
Кинески календар己酉(зем. петел)
3886 или 3826
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3887 или 3827
Коптски календар906–907
Етиопски календар1182–1183
Еврејски календар4950–4951
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1246–1247
 - Сачка ера1111–1112
 - Кали-југа4290–4291
Холоценски календар11190
Игбоански календар190–191
Ирански календар568–569
Исламски календар585–586
Јапонски календарБунџи 6 / Кенкју 1
(建久元年)
Јавански календар1097–1098
Јулијански календар1190
MCXC
Корејски календар3523
Мингуо-календар722 пред Р. Кина
民前722年
Нанакшахи−278
Селевкидски календар1501/1502 г.г.
Тајландски сончев календар1732–1733
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1316 или 935 или 163
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1317 или 936 или 164

1190 (MCXC) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1190 година од новата ера, 190. од вториот милениум, 90. од XII век и прва од 1190-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6698 и 6699 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5940 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4950 и 4951 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1943.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1190 година се протега во 3826 и 3827, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3886 и 3887 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1733. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 585 и 586 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1190 на Ризницата ?