1172

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1172 г.  во други календари
Грегоријански календар 1172
MCLXXII
Ab urbe condita 1925
Асирски календар 5922
Бахајски календар -672–-671
Бенгалски календар 579
Берберски календар 2122
Будистички календар 1716
Бурмански календар 534
Византиски календар 6680–6681
Еврејски календар 4932–4933
Ерменски календар 621
ԹՎ ՈԻԱ
Етиопски календар 1164-1165
Игбоански календар 172–173
Ирански календар 550–551
Исламски календар 567–568
Јулијански календар 1172    MCLXXII
Кинески календар 辛卯年月日
(3808/3868)
— до —
壬辰年月日
(3809/3869)
Коптски календар 888–889
Корејски календар 3505
Календар Мингуо 740 пред РК
民前740年
Селевкидски календар 1483–1484
Тајландски сончев календар 1715
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1228–1229
 - Шака самват 1094–1095
 - Кали југа 4273–4274
Холоценски календар 11172
Џуче-календар нема (пред 1912)

1172 (MCLXXII) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1172. година од новата ера, 172. од вториот милениум, 72. од 12 век и трета од 1170-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6680 и 6681 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5922 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4932 и 4933 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1925.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1172. година се протега во 3808 и 3809, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3868 и 3869 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1715. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 567 и 568 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]